92.7 FM - 107.5 FM - 1370 AM - 98.5 FM
Listen Live: 107.5 THE ROCK92.7 FM
Family owned radio stations serving all of Central Wisconsin

Tuesday's High School Scoreboard

Wednesday, April 28th, 2021 -- 7:40 AM

baseball_scoreboard.jpg

Softball

Altoona 6, New Richmond 2

Blair-Taylor 12, Augusta 1

Gilman 6, Eau Claire Regis 1

Fall Creek 14, Greenwood 1 (5 innings)

Thorp 14, Columbus Catholic 4 (5 innings)

Edgar 17, Chequamegon 0

Auburndale 19, Athens 9

Phillips 6, Marathon 1

Stratford 12, Rib Lake 2

Black River Falls 5, Luther 1

Wisconsin Rapids 11, Wausau West 1;  Wisconsin Rapids 19, Wausau West 0

 

Baseball

New Richmond 4, Altoona 3

Blair-Taylor 10, Augusta 1 (6 innings - called due to weather, field conditions)

Columbus Catholic 7, Thorp/Gilman 3

Greenwood 8, Fall Creek 7

Stratford 3, Rib Lake 1

Abbotsford/Colby 8, Assumption 2

Edgar 11, Chequamegon 3

Port Edwards 11, Pittsville 6

Auburndale 1, Athens 0

***Our first broadcast of high school baseball will be this Thursday.  Neillsville is at Fall Creek - game time is 4:30 right here on 1370 AM and 98.5 FM WCCN.



Track & Field @ Colby

Boys Team Results:  1) Marathon 171, 2) Stanley-Boyd 109.5, 3) Bloomer 94, 4) Colby 57, 5) Altoona, 6) Greenwood 41
7) Abbotsford 35, 8) Owen-Withee 25.5, 9) Columbus Catholic 24, 10) Spencer 23

Top Area Individuals:  Nathan Revier of Greenwood took first in the triple jump and 400M dash,  Carson Hause of Stanley-Boyd finished first in the long jump,  Chase Oehmichen of Colby finished first in the 3200M run,  Stanley-Boyd first in the 4 X 400M and 4 X 100M relays,  Cooper Nichols of Stanley-Boyd finished first in the 100M dash

Girls Team Results:  1) Marathon 124, 2) Colby 121, 3) Bloomer 117, 4) Abbotsford 78, 5) Stanley-Boyd, 6) Altoona 65
7) Spencer 41, 8) Columbus Catholic 24, 9) Greenwood 1

Top Area Individuals:  Jade Fredrickson of Stanley-Boyd finished first in the long jump,  Hayden Willner of Colby finished first in the 200M dash,  Trinity Severson of Colby finished first in the 300M hurdles,  Emily Wehrman of Spencer finished first in the 800M run,  Leah Zastrow of Spencer finished first in the 100M hurdles

Noah Eckelberg of Columbus Catholic finished first in the Mixed 1600 Meter Run Wheelchair and Mixed Shot Put Wheelchair.


Feel free to contact us with questions and/or comments.