92.7 FM - 107.5 FM - 1370 AM - 98.5 FM
Listen Live: 107.5 THE ROCK92.7 FM
Family owned radio stations serving all of Central Wisconsin

Crass Trained Wrestlers Compete In Freestyle and Greco Events In South Dakota

Monday, April 19th, 2021 -- 7:04 AM

Wrestling-picture5.jpg

Area wrestlers competed on the Crass Trained team at the Midwest Ironman Duals in South Dakota on Friday and Saturday.  

On Friday in the Freestyle event, Crass Trained finished 3rd in the Gold Pool.

Match Results from Friday:

Match #1 Round 1

Crass Trained defeated Silver State 53-11

  • 106 - Cole Dummer (Crass Trained) over Trevon Oehme (Silver State) TF 11-0
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Malachi Gallegos (Silver State) TF 12-1
  • 120 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over Carter Tate (Silver State) Dec 9-2
  • 126 - Zak Thompson (Silver State) over Trey Ackmann (Crass Trained) TF 11-1
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Dom Santiago (Silver State) Fall 1:12
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Diego Machado (Silver State) TF 10-0
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Porter Gresko (Silver State) Fall 1:50
  • 152 - Elijah Lucio (Crass Trained) over John Thompson (Silver State) TF 10-0
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Brayden Schumann (Silver State) TF 12-1
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Jackson Chapin (Silver State) TF 11-0
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Nate Glass (Silver State) TF 10-0
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Gunner Hoffman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Jacob Christensen (Silver State) over Gavin Tegels (Crass Trained) TF 12-2

Match #2 Round 2

Crass Trained defeated CT/LOG 63-1

  • 106 - Cole Dummer (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 120 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 - Trey Ackmann (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Tony Albanese (CT/LOG) Fall 0:53
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Tanner Holepka (CT/LOG) TF 14-4
  • 152 - Elijah Lucio (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Tanner Kaufman (CT/LOG) TF 10-0
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Gunner Hoffman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Double Forfeit

Match #3 Round 3

Crass Trained defeated Standfast 54-11

  • 106 - Cole Dummer (Crass Trained) over Barrett Byers (Standfast) TF 10-0
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over Cash Donnell (Standfast) TF 10-0
  • 120 - Ian Radintz (Crass Trained) over Eli Kirk (Standfast) TF 10-0
  • 126 - Trey Ackmann (Crass Trained) over Garrett McChesney (Standfast) TF 12-2
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Grant Gober (Standfast) TF 12-2
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Reese Davis (Standfast) Fall 2:08
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Christian McClain (Standfast) Fall 1:18
  • 152 - Elijah Lucio (Crass Trained) over KJ Evans (Standfast) Fall 1:33
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over EJ Beloncik (Standfast) TF 10-0
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Oscar Williams (Standfast) Fall 3:54
  • 182 - Payton Thomas (Standfast) over Ian Smith (Crass Trained) TF 15-4
  • 195 - Ricky Thomas (Standfast) over Brayden Albee (Crass Trained) TF 10-0
  • 220 - Gunner Hoffman (Crass Trained) over Makaveli Ramirez (Standfast) TF 12-2
  • 285 - Gavin Tegels (Crass Trained) over Cade Eichor (Standfast) Fall 1:00

Gold Pool - Crass Trained

Guaranteed 3rd place

Match #1 Round 1

LOG defeated Crass Trained 37-26

  • 106 - Sloan Johannsen (LOG) over Cole Dummer (Crass Trained) TF 13-2
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over Hunter Taylor (LOG) Dec 6-4
  • 120 - Ayson Rice (LOG) over Brayden Sonnentag (Crass Trained) Dec 11-5
  • 126 - Trey Ackmann (Crass Trained) over Jordon Oehme (LOG) Dec 10-10
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Alex Mentzer (LOG) Fall 2:37
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Ashton Keller (LOG) TF 11-0
  • 145 - Kage Lenger (LOG) over Kale Roth (Crass Trained) TF 10-0
  • 152 - Fin Nadeau (LOG) over Elijah Lucio (Crass Trained) Inj 1:19
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Conner Johnston (LOG) TF 10-0
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Gavin Gross (LOG) TF 10-0
  • 182 - Bryce Garcia (LOG) over Ian Smith (Crass Trained) Fall 0:44
  • 195 - Noah Kovich (LOG) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 1:20
  • 220 - Luke Rasmussen (LOG) over Gunner Hoffman (Crass Trained) TF 16-6
  • 285 - Navarro Schunke (LOG) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Crass Trained defeated DC Elite 57-9

  • 106 - Isaiah Cortez (DC Elite) over Cole Dummer (Crass Trained) TF 10-0
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Michael Huh (DC Elite) Fall 1:48
  • 120 - Daniel Zepeda (DC Elite) over Brayden Sonnentag (Crass Trained) Dec 22-14
  • 126 - Trey Ackmann (Crass Trained) over Donte Lopez (DC Elite) TF 10-0
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Nate Aguilar (DC Elite) TF 12-2
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Jayden Gomez (DC Elite) Dec 5-4
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 - Elijah Lucio (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Gunner Hoffman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Gavin Tegels (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf

Match #3 Round 3

Pinnacle Red defeated Crass Trained 46-17

  • 106 - Jack Nelson (Pinnacle Red) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 1:23
  • 113 - Alan Koehler (Pinnacle Red) over Dawson Johnson (Crass Trained) TF 10-0
  • 120 - Landon Robideau (Pinnacle Red) over Brayden Sonnentag (Crass Trained) TF 10-0
  • 126 - Jore Volk (Pinnacle Red) over Trey Ackmann (Crass Trained) TF 10-0
  • 132 - Zach Hanson (Pinnacle Red) over Tanner Gerber (Crass Trained) TF 12-1
  • 138 - Chase Deblaere (Pinnacle Red) over Blaine Brenner (Crass Trained) Dec 11-5
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 - Nick Novak (Pinnacle Red) over Elijah Lucio (Crass Trained) TF 11-0
  • 160 - Joey Novak (Pinnacle Red) over Ryan Dolezal (Crass Trained) Fall 2:40
  • 170 - Ryder Rogotzke (Pinnacle Red) over Jared Stricker (Crass Trained) TF 10-0
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 - Joey Johnson (Pinnacle Red) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 4:57
  • 220 - Gavin Nelson (Pinnacle Red) over Gavin Tegels (Crass Trained) TF 10-0
  • 285 - Gunner Hoffman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf

 

 

On Saturday, competing in the Greco event,  Crass Trained took first in the Silver Bracket.

Match Results from Saturday:

Match #1 Round 1

Crass Trained defeated Interior Grappling Academy 47-21

  • 106 - Ian Werner (Interior Grappling Academy) over Cole Dummer (Crass Trained) TF 8-0
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Eli Fransico (Interior Grappling Academy) Dec 18-15
  • 120 - Connor Krueger (Crass Trained) over Riley Williams (Interior Grappling Academy) Fall 1:32
  • 126 - Logan Harrell (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Colton Parduhn (Interior Grappling Academy) Fall 1:55
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Jeremy Bockert (Interior Grappling Academy) TF 11-2
  • 145 - Blake Heal (Crass Trained) over Aaron Johnson (Interior Grappling Academy) TF 10-1
  • 152 - Jacob Johnson (Interior Grappling Academy) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 - Tanner Rickman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 - Jared Stricker (Crass Trained) over Sean Michel (Interior Grappling Academy) Fall 0:39
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Peter Macchione (Interior Grappling Academy) over Brayden Albee (Crass Trained) TF 12-1
  • 285 - Noah Curtis (Interior Grappling Academy) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Crass Trained defeated MWC 43-19

  • 106 - Tyler Durden (MWC) over Cole Dummer (Crass Trained) Dec 8-7
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Brayden Canoyer (MWC) Fall 1:34
  • 120 - Luke Dux (Crass Trained) over Avery Russell (MWC) TF 13-4
  • 126 - Cal Price (MWC) over Logan Harrell (Crass Trained) Fall 0:42
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Kenneth Bryant (MWC) TF 13-5
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Drew Moser (MWC) TF 8-0
  • 145 - Ian Rudner (MWC) over Blake Heal (Crass Trained) TF 8-0
  • 152 - Kale Roth (Crass Trained) over Michael Myers (MWC) Fall 1:31
  • 160 - Tanner Rickman (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over Cameron Cunningham (MWC) Fall 2:17
  • 182 - Jared Stricker (Crass Trained) over Cooper Jackson (MWC) Fall 0:39
  • 195 - Brayden Albee (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Cole Haberman (MWC) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 0:48
  • 285 - Double Forfeit

Match #3 Round 3

Standfast defeated Crass Trained 39-25

  • 106 - Cole Dummer (Crass Trained) over Barrett Byers (Standfast) TF 8-0
  • 113 - Cash Donnell (Standfast) over Connor Krueger (Crass Trained) TF 10-1
  • 120 - Eli Kirk (Standfast) over Ian Radintz (Crass Trained) Fall 1:26
  • 126 - Garrett McChesney (Standfast) over Logan Harrell (Crass Trained) TF 8-0
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Grant Gober (Standfast) Fall 1:32
  • 138 - Reese Davis (Standfast) over Markus Brown (Crass Trained) TF 14-4
  • 145 - Blake Heal (Crass Trained) over christian McClain (Standfast) TF 8-0
  • 152 - KJ Evans (Standfast) over Kale Roth (Crass Trained) TF 12-4
  • 160 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over EJ Beloncik (Standfast) Dec 15-9
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Oscar Wiliams (Standfast) Fall 0:34
  • 182 - Payton Thomas (Standfast) over Ian Smith (Crass Trained) TF 12-3
  • 195 - Ricky Thomas (Standfast) over Brayden Albee (Crass Trained) TF 8-0
  • 220 - Makaveli Ramirez (Standfast) over Raife Smart (Crass Trained) TF 9-0
  • 285 - Cade Eichor (Standfast) over Unknown (Unattached) Forf

Match #4 Round 4

Crass Trained defeated Rushmore 49-20

  • 106 - Cole Dummer (Crass Trained) over John Alden (Rushmore) TF 18-10
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Zander Nielsen (Rushmore) Fall 0:17
  • 120 - Connor Krueger (Crass Trained) over Teague Granum (Rushmore) Fall 4:38
  • 126 - Moses Gross (Rushmore) over Logan Harrell (Crass Trained) Fall 3:26
  • 132 - tony albanese (Rushmore) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 145 - Blake Heal (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 152 - Elijah Lucia (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Noah Hutmacher (Rushmore) over Brayden Albee (Crass Trained) TF 10-0
  • 285 - Gabe Walker (Rushmore) over Unknown (Unattached) Forf

Match #5 Round 5

Pinnacle Red defeated Crass Trained 57-10

  • 106 - Jack Nelson (Pinnacle Red) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 1:12
  • 113 - Alan Koehler (Pinnacle Red) over Ian Radintz (Crass Trained) TF 8-0
  • 120 - Landon Robideau (Pinnacle Red) over Luke Dux (Crass Trained) Fall 1:07
  • 126 - Jore Volk (Pinnacle Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 132 - Zach Hanson (Pinnacle Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Chase Deblaere (Pinnacle Red) TF 9-1
  • 145 - Brad Howes (Pinnacle Red) over Blake Heal (Crass Trained) TF 15-6
  • 152 - Nick Novak (Pinnacle Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 160 - Travis Smith (Pinnacle Red) over Bowen Rothbauer (Crass Trained) TF 12-2
  • 170 - Ryder Rogotzke (Pinnacle Red) over Jared Stricker (Crass Trained) TF 17-7
  • 182 - Cole Han-Lindemeyer (Pinnacle Red) over Ian Smith (Crass Trained) TF 8-0
  • 195 - Brayden Albee (Crass Trained) over Alex Kowalchyk (Pinnacle Red) Dec 10-10
  • 220 - Gavin Nelson (Pinnacle Red) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - max ramberg (Pinnacle Red) over Unknown (Unattached) Forf

Silver Bracket - Crass Trained

Match #1 Round 1

Crass Trained defeated Silver State 44-19

  • 106 - Trevon Oehme (Silver State) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 3:34
  • 113 - Ian Radintz (Crass Trained) over Malachi Gallegos (Silver State) Fall 0:18
  • 120 - Connor Krueger (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 126 - Zak Thompson (Silver State) over Logan Harrell (Crass Trained) TF 8-0
  • 132 - Dom Santiago (Silver State) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 - Markus Brown (Crass Trained) over Diego Machado (Silver State) Fall 1:25
  • 145 - Blake Heal (Crass Trained) over Sergio Rivas (Silver State) Fall 0:13
  • 152 - Kale Roth (Crass Trained) over John Thompson (Silver State) Fall 0:12
  • 160 - Bowen Rothbauer (Crass Trained) over Noah Pettit (Silver State) Fall 1:29
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Jackson Chapin (Silver State) TF 8-0
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Nate Glass (Silver State) Fall 1:37
  • 195 - Brayden Albee (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Double Forfeit
  • 285 - Jacob Christensen (Silver State) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 0:43

Match #2 Round 3

Crass Trained defeated MWC in the first place match...no individual results reported


Feel free to contact us with questions and/or comments.