92.7 FM - 107.5 FM - 1370 AM - 98.5 FM
Listen Live: 107.5 THE ROCK92.7 FM
Family owned radio stations serving all of Central Wisconsin

Crass Trained Wrestlers Compete In South Dakota

Friday, April 16th, 2021 -- 7:30 AM

wrestling1.jpg

Area high school wrestlers are wrestling with Crass Trained at the Midwest Ironman Duals in Beresford, SD.   

On Thursday they competed in folkstyle where they finished 4th in the Gold Pool.  They will wrestle freestyle today and greco on Saturday.

Results From Thursday's matches:

Match #1 Round 1

Crass Trained defeated Pinnacle Blue 33-24

  • 106 - Brandon Morvari (Pinnacle Blue) over Cole Dummer (Crass Trained) Dec 10-8
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over Dylan Dauffenbach (Pinnacle Blue) Dec 5-0
  • 120 - Tyson Charmoli (Pinnacle Blue) over Luke Dux (Crass Trained) Dec 5-4
  • 126 - Jore Volk (Pinnacle Blue) over Trey Ackmann (Crass Trained) TF 17-1
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Kaiden Schrant (Pinnacle Blue) Maj 13-2
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Carter Ban (Pinnacle Blue) Maj 13-3
  • 145 - Charlie Dojan (Pinnacle Blue) over Kale Roth (Crass Trained) Dec 6-4
  • 152 - Elijah Lucio (Crass Trained) over Luke Studer (Pinnacle Blue) Maj 12-2
  • 160 - Travis Smith (Pinnacle Blue) over Ryan Dolezal (Crass Trained) Dec 5-2
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Mannix Morgan (Pinnacle Blue) Fall 3:47
  • 182 - Cole Han-Lindemeyer (Pinnacle Blue) over Ian Smith (Crass Trained) Maj 13-4
  • 195 - Alex Kowalchyk (Pinnacle Blue) over Raife Smart (Crass Trained) SV-1 10-8
  • 220 - Gunner Hoffmann (Crass Trained) over Joey Johnson (Pinnacle Blue) Fall 3:43
  • 285 - Gavin Tegels (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf

Match #2 Round 2

Crass Trained defeated Rushmore 54-12

  • 106 - John Alden (Rushmore) over Cole Dummer (Crass Trained) Dec 8-7
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over Ethan Skogland (Rushmore) Fall 3:51
  • 120 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over Teague Granum (Rushmore) Fall 2:52
  • 126 - Trey Ackmann (Crass Trained) over Moses Gross (Rushmore) Maj 13-3
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Ethan Freund (Rushmore) Fall 3:43
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Ty Koedam (Rushmore) Fall 0:33
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Noah Parmelee (Rushmore) Dec 6-2
  • 152 - Ammar Khan (Rushmore) over Elijah Lucio (Crass Trained) Dec 11-10
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Zander Ernst (Rushmore) Maj 12-3
  • 170 - Tanner Kaufmen (Crass Trained) over Ryan Hirschkorn (Rushmore) Dec 4-0
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Emerant Beyene (Rushmore) Fall 3:02
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Bryce Kwiecinski (Rushmore) Maj 13-2
  • 220 - Gunner Hoffmann (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Gabe Walker (Rushmore) over Gunner Hoffmann (Crass Trained) Fall 2:37

Match #3 Round 3

Crass Trained defeated SAW 57-17

  • 106 - Talon Parsons (SAW) over Cole Dummer (Crass Trained) Maj 12-4
  • 113 - Marcello Milani (SAW) over Dawson Johnson (Crass Trained) Dec 4-3
  • 120 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over Deegan Herman (SAW) Fall 0:49
  • 126 - Jacob Brya (SAW) over Trey Ackmann (Crass Trained) Fall 5:54
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Manus Bennett (SAW) Fall 3:51
  • 138 - Markus Brown (Crass Trained) over Gabriel Thompson (SAW) Fall 1:28
  • 145 - Kale Roth (Crass Trained) over Phillip Lamka (SAW) Fall 2:41
  • 152 - Trenton Wachter (SAW) over Elijah Lucio (Crass Trained) Maj 17-4
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Jace Grundy (SAW) Fall 1:26
  • 195 - Raife Smart (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 220 - Gunner Hoffmann (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Gavin Tegels (Crass Trained) over Eathan Westfall (SAW) Dec 6-0

Match #4 Round 4

DC Elite defeated Crass Trained 32-24

  • 106 - ISSIAH CORTEZ (DC Elite) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 1:21
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over MICHAEL HUH (DC Elite) Dec 5-0
  • 120 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over DANIEL ZEPADA (DC Elite) Dec 4-3
  • 126 - DONTE LOPEZ (DC Elite) over Trey Ackmann (Crass Trained) Fall 3:09
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over NATE AGUILAR (DC Elite) Dec 6-2
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over JAYDEN GOMEZ (DC Elite) Dec 4-2
  • 145 - HENRY PORTER (DC Elite) over Kale Roth (Crass Trained) TF 17-1
  • 152 - VICTOR JACINTO (DC Elite) over Elijah Lucio (Crass Trained) Dec 5-0
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over MICAH PORTER (DC Elite) Dec 10-3
  • 170 - CODY MERILL (DC Elite) over Tanner Kaufmen (Crass Trained) TF 17-1
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over JUSTIN CULLEN (DC Elite) Fall 1:49
  • 195 - DYLAN CONNELL (DC Elite) over Raife Smart (Crass Trained) Maj 12-1
  • 220 - Gavin Tegels (Crass Trained) over JOSH CORTEZ (DC Elite) Dec 6-1
  • 285 - DZHABRAIL KHURSHIDOV (DC Elite) over Gunner Hoffmann (Crass Trained) Dec 4-0

Match #5 Round 5

Crass Trained defeated Black Hills Gold 34-29

  • 106 - Max Brozik (Black Hills Gold) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 1:15
  • 113 - Dawson Johnson (Crass Trained) over Jack Schoenhard (Black Hills Gold) Maj 9-0
  • 120 - Logan Graf (Black Hills Gold) over Luke Dux (Crass Trained) Maj 15-5
  • 126 - Brayden Sonnentag (Crass Trained) over Brayden Voorhees (Black Hills Gold) Fall 1:26
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 138 - Kaden Keiser (Black Hills Gold) over Markus Brown (Crass Trained) Dec 5-0
  • 145 - Bradyn Robbins (Black Hills Gold) over Kale Roth (Crass Trained) Dec 11-8
  • 152 - Riley Benson (Black Hills Gold) over Elijah Lucio (Crass Trained) Maj 13-1
  • 160 - Ryan Dolezal (Crass Trained) over Riley Orel (Black Hills Gold) Dec 7-0
  • 170 - Jared Stricker (Crass Trained) over Sam Kruger (Black Hills Gold) Fall 0:38
  • 182 - Reese Jacobs (Black Hills Gold) over Ian Smith (Crass Trained) Dec 3-2
  • 195 - Cody Donnelly (Black Hills Gold) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 0:36
  • 220 - Gunner Hoffmann (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 285 - Gavin Tegels (Crass Trained) over Quinten Christensen (Black Hills Gold) Dec 4-0

Gold Pool - Crass Trained

Match #1 Semifinal

Pinnacle Red defeated Crass Trained 50-21

  • 106 - Jack Nelson (Pinnacle Red) over Cole Dummer (Crass Trained) Fall 0:19
  • 113 - Alan Koehler (Pinnacle Red) over Dawson Johnson (Crass Trained) Dec 6-3
  • 120 - Landon Robideau (Pinnacle Red) over Brayden Sonnentag (Crass Trained) Maj 12-3
  • 126 - Koy Buesgens (Pinnacle Red) over Trey Ackmann (Crass Trained) Fall 3:08
  • 132 - Tanner Gerber (Crass Trained) over Zach Hanson (Pinnacle Red) Fall 2:34
  • 138 - Blaine Brenner (Crass Trained) over Chase Deblaere (Pinnacle Red) Dec 5-0
  • 145 - Brendan Howes (Pinnacle Red) over Kale Roth (Crass Trained) Fall 1:40
  • 152 - Nick Novak (Pinnacle Red) over Elijah Lucio (Crass Trained) Maj 12-2
  • 160 - Joey Novak (Pinnacle Red) over Ryan Dolezal (Crass Trained) Fall 0:39
  • 170 - Ryder Rogotzke (Pinnacle Red) over Jared Stricker (Crass Trained) Fall 2:07
  • 182 - Ian Smith (Crass Trained) over Unknown (Unattached) Forf
  • 195 - Roman Rogotzke (Pinnacle Red) over Raife Smart (Crass Trained) Fall 1:39
  • 220 - Tommy Johnson (Pinnacle Red) over Gavin Tegels (Crass Trained) Dec 7-4
  • 285 - Gunner Hoffmann (Crass Trained) over Gavin Falk (Pinnacle Red) Fall 0:37

Match #2 3rd Place Match

DC Elite defeated Crass Trained


Feel free to contact us with questions and/or comments.