2013 Clark County Unofficial Election Results for Local Contested Races
Wednesday, April 3rd, 2013 -- 9:25 AM
-Here?s a look at the 2013 Unofficial Election Results for local contested races:*The number after each name is the number of votes received*
State Superintendent: Toney Evers 3128/Don Pridemore 1955
Supreme Court Justice: Pat Roggensack 3541/Ed Fallone 1863
Town of Dewhurst, Supervisor 2: Rebecca Goldsmith 24/Ted Janicki Jr. 41
Town of Eaton, Supervisor 1: Tom Bauer 32/Frank Fabian 33
Town of Fremont, Chairman: Simon Fischer 129/Edward Shultz 181
Town of Fremont, Supervisor 1: Allen Krause Jr. 159/Mike Griesbach 150
Town of Fremont, Supervisor 2: Karen Schmitz 199/Stephen Grottke 98
Town of Fremont, Clerk: Amy Kovatch 98/Barbara Tysver 188
Town of Grant, Supervisor 2: Ronald Vine 77/ Jeff Handt 54
Town of Green Grove, Chairman: John Weis 83/Mark Klein 111
Town of Green Grove, Supervisor 1: Greg Kallberg 88/Greg Weiler 102
Town of Green Grove, Supervisor 2: David Fredrick 129/Brian Ackerman 61
Town of Hendren, Supervisor 2: Kurtis Skinner 41/Hermann Mueller 26
Town of Hoard, Supervisor 1: Dave Koller 73/Daniel Goessl 44
Town of Levis, Supervisor 1: David Baxter 38/Rollin Opelt 48
Town of Longwood, Treasurer: Donna Hunt 61/Elaine Peterson 68
Town of Loyal, Chairman: Tom Loos 76/James Froeba 100
Town of Lynn, Supervisor at Large: Butch Quicker 41/Rick West 47/Paul Wolf 68
Town of Mead, Supervisor 1: Luke Yurkovich 43/Robert Burrow 8
Town of Mentor, Chairman: Brian Krumholz 96/Timothy Gile 97
Town of Mentor, Supervisor 1: Carol Johnson 101/Melanie Mitchell 87
Town of Pine Valley, Supervisor 1: Walter Wetzel 133/Chuck Boyer 179
Town of Pine Valley, Supervisor 2: Brigette Witte 135/Dennis Walker 172
Town of Sherman, Chairman: Phil Boehning 56/Fred Krahn Jr. 85
Town of Thorp, Chairman: Phil Miller 86/Ronald Wundrow 102
Town of Thorp, Supervisor 1: Cindy Alger 112/Silver Harycki 72
Town of Thorp, Supervisor 2: Rick Dallas 102/Frank Reith 79
Town of Thorp, Clerk: Andrea Logan 52/Arlene Kodl 135
Town of Washburn, Supervisor 1: Robert Mortenson 43/Steve Canfield 39
Town of Washburn, Supervisor 2: Bill Kuhn 39/Robert Sebesta 46
Town of Weston, Supervisor 2: Greg Heiman 143/Lewis Gurney 12
Town of Weston, Treasurer: Joyce Witt 23/Mary Dux 131
Town of Worden, Supervisor 1: Jeff Gadke 37/Ed Kosik 59
Town of Worden, Supervisor 2: Dean Samuelson 62/Mike Teclaw 31
Village of Curtiss, President: Randy Busse 25/Jason Revord 21
Village of Curtiss, Trustee: Sue Holtzheimer 22/Larry Swar 24
Village of Dorchester, President: Debra Koncel 105/Wayne Rau 30
Village of Granton, President: Jeannine Drinsinger 20/Tom Gorst 60
Village of Granton, Trustee: Dean Schmitz 51/Courtney Schoessow 30
Village of Unity, President: Randy Smith 17/Josh Kohl 9
Village of Unity, Trustee: Marie Kauffman 23/Jerry Michlig 20/Scott Blume 18/Josh Kohl 19
City of Colby, 3rd Alderman: David Holtzhausen 21/Lony Oestreich 41
City of Thorp, Aldermanic District at Large: Michael Lavick 108/Richard Wnek 197
City of Thorp, 4th Aldermanic District: Judy Smriga 52/Josh Rosemeyer 51
Abbotsford School District: Timothy Paul Kramas 86/Gary Schraufnagel 220/Andy Baldus 234
Alma Center-Humbird-Merrillan School District: Donald Frosting 125/Jason Rowekamp 111/Jim Wright 108/Tony Lien 97/Tammy Simmons 100
Black River Falls School District: Tina Boisen 0/Amy Hoffman 9/David Mack 0/Todd Stittleburg 10
Colby School District: Larry Oehmichen 243/Eric Elmhorst 325/Donna Krueger 343/Lavinia Bonacker 270
Granton School District: Dennis Kuehn 205/Carol Dueholm 75
Greenwood School District, Area 4: Russell Dean 219/Douglas Schlough 192
Loyal School District, School Board Member at Large: Adam Luchterhand 422/Gerald Mrotek 150
Marshfield School District: Scott Noble 180/Peter Mancl 228/Dennis Juncer 92/Amber Leifheit 152
Owen-Withee School District, Rural Member: Rick Eloranta 616/Mark Gordon 469/Dean Schmelzer 324
Pittsville School District: Robert Wolff 44/Maryann Lippert 25/Jane Wesely 30
Stanley-Boyd School District, Area 1: Lori Klonowski-Cooley 28/Jeffrey Boie 206
Stanley-Boyd School District, Area 2: Lanse Carlson 138/Mary Muska 80
Thorp School District: David Burke 253/Marie Karaba 386
Feel free to contact us with questions and/or comments.