Listen Live
Download Apps Download on the App Store Get it on Google Play
Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on Instagram

Chatty Belle - The World's Largest Talking Cow

News
Neillsville Girls Take First At Muerette Invitational
Saturday, April 6th, 2019 -- 9:50 pm
Posted by Larry Hoeser, Sports Director


The Neillsville girls track and field team finished first at the Muerette Invitational in Neillsville on Saturday.

Girls Team Results:
1. Neillsville 151.5
2. Cashton 118.5
3. Loyal 80.5
4. Black River Falls 67.5
5. Chippewa Valley Homeschool 44
6. Owen-Withee 22
7. Greenwood 18
8. Lincoln 12

Boys Team Results:
1. Loyal 109
2. Neillsville 97
3. Owen-Withee 75
4. Cashton 59
5. Black River Falls 56
6. Greenwood 46
7. Lincoln 20
8. Chippewa Valley Homeschool 18

Top Girls Individuals:
Womens Varsity 45 Yard Dash
Finals
1. 11 Olivia Friemoth 6.85a SR Neillsville
1. 9 Avery Yaeger 6.85a PR Black River Falls

110 Meters Varsity - Finals
1. Neillsville

200 Meters Varsity - Finals
1. 10 Libny Castillo 38.86aPR Neillsville
2. 9 Paige Olson 38.90a Cashton
3. 10 Rylan Lindner 39.11aPR Greenwood
4. 9 Tylee Brecht 39.82aPR Loyal
5. 9 Rebecca Kind 40.44aPR Greenwood

400 Meters Varsity - Finals
1. 10 Savannah Schley 1:21.27aPR Loyal
2. 9 Jordyn Briggs 1:31.95a Black River Falls

800 Meters Varsity - Finals
1. 10 Savannah Schley 2:38.98a Loyal
2. 11 Emma Gronemus 2:55.48aPR Cashton
3. 11 Keralin Genteman 3:00.95a Loyal

1600 Meters Varsity - Finals
1. 11 Chloee Lowry 6:27.50a Neillsville

45m Hurdles Varsity - Finals
1. 12 Kelly Barth 8.59aSR Neillsville
2. - Paige Hoeft 8.76aPR Cashton
3. 11 Kayla Oldham 8.95aSR Neillsville
4. 9 Abigail Shilts 9.18aPR Neillsville

4x225 Relay Varsity - Finals
1. Cashton
2. Neillsville
3. Black River Falls
4. Owen-Withee

4x400 Relay Varsity
1. Loyal
3. Neillsville

SMR 100-100-200-400m Varsity - Finals
1. Neillsville
2. Greenwood
3. Owen-Withee
4. Loyal

Shot Put - 4kg Varsity - Finals
1. 10 Asia Rave 37-10.75PR Black River Falls
2. 12 Jennifer Wendler 31-04.00PR Owen-Withee
3. 12 McKenzie Vine 28-06.00 Neillsville
4. 11 Parker McDonald 28-03.75PR Neillsville

High Jump Varsity - Finals
4. 10 Sarah Dux 4-08.00 Neillsville

Pole Vault Varsity - Finals
1. 11 Kora Ulness 8-06.00PR Black River Falls
2. 10 Libny Castillo 8-00.00PR Neillsville
2. 10 Margaret Reis 8-00.00PR Loyal
4. 9 Natalie Nikolai 7-00.00PR Loyal

Long Jump Varsity - Finals
1. 11 Alli Schoengarth 14-03.50 Neillsville
2. 9 Paige Smith 13-02.00PR Loyal
3. 9 Avery Yaeger 13-01.50PR Black River Falls

Triple Jump Varsity - Finals
1. 11 Emma Gronemus 29-08.25PR Cashton
2. 11 Olivia Friemoth 29-07.75 Neillsville
3. 9 Emma Leis 27-10.75PR Cashton
4. 11 Kayla Oldham 27-10.50 Neillsville


Top Boys Individuals:
45 Meter Dash Varsity - Finals
1. 12 Skylar Ruggles 5.99aPR Loyal
2. 12 Mathew Nikolai 6.12a Loyal
3. 11 P.J. Heggemeier 6.13aPR Owen-Withee

200 Meters Varsity - Finals
1. 11 P.J. Heggemeier 33.75aPR Owen-Withee
2. 11 Trevin Freit 33.79aPR Cashton
3. 10 Nathan Revier 34.07aPR Greenwood
4. 9 Tyler Weaver 34.94aPR Owen-Withee

400 Meters Varsity - Finals
1. 11 Kobe Delis 1:15.13a Loyal
2. 12 Matt Jankowski 1:16.80aPR Owen-Withee
3. 11 Sam Freiberg 1:17.00aPR Cashton
4. 11 Devin Degenhardt 1:18.06aPR Greenwood

800 Meters Varsity - Finals
1. 12 Joe Anason 2:11.97a Neillsville
2. 10 Seth Genteman 2:26.57aPR Loyal

1600 Meters Varsity - Finals
1. 9 Taytor Lowry 5:13.09a Neillsville
2. 12 Jacob Seidel 5:28.85aSR Owen-Withee
3. 11 Efer Castillo 5:32.21a Neillsville
4. 10 Seth Genteman 5:35.43aSR Loyal

45m Hurdles Varsity - Finals
1. 11 Mason Malm 6.78a Loyal
2. 10 Mathew Becker 7.77a Black River Falls
3. 11 Tanner Zschernitz 8.04aPR Neillsville
4. 11 Quintin Myers 8.56aPR Greenwood

4x110 Yard Relay
1. Loyal
2. Owen-Withee

4x225 Relay
1. Owen-Withee
2. Neillsville
3. Black River Falls

4x400 Relay
1. Neillsville
2. Loyal

SMR 100-100-200-400m
1. Neillsville
2. Greenwood
3. Owen-Withee

Shot Put - 12lb Varsity - Finals
1. 11 Dylan Weaver 41-07.50SR Owen-Withee
2. 11 Josiah Katcher 38-10.00PR Neillsville
3. 9 Robert Cogswell 38-09.00PR Black River Falls
4. 12 Corey Steffen 38-09.00PR Neillsville
5. 9 Blake Williams 35-00.00PR Black River Falls

High Jump Varsity - Finals
1. 11 Trevin Freit 5-08.00PR Cashton
2. 9 Tyler Weaver 5-06.00PR Owen-Withee
3. 12 Nathaniel Lehrke 5-06.00SR Lincoln

Pole Vault Varsity - Finals
1. 12 Mathew Nikolai 11-06.00PR Loyal
2. 10 Teagen Dillenbeck 10-06.00PR Neillsville
3. 9 Cooper Peterson 10-06.00PR Black River Falls
4. 10 Easten Schultz 9-06.00PR Neillsville
5. 9 Matt Engebretson 8-00.00PR Black River Falls

Long Jump Varsity - Finals
1. 12 Ethan Bible 19-06.00 Black River Falls
2. 12 Zach Zimmerman 18-08.50PR Loyal
3. 12 Skylar Ruggles 18-07.50PR Loyal
4. 12 Bryce Walde 18-03.50PR Greenwood

Triple Jump Varsity - Finals
1. 12 Zach Zimmerman 39-05.50 Loyal
2. 12 Ethan Bible 38-06.00 Black River Falls
3. 11 Kobe Delis 38-05.00PR Loyal
4. 12 Bryce Walde 37-03.50SR Greenwood

Copyright © 2019 CWBRadio.com | Privacy Policy | Terms of Use