Listen Live
Download Apps Download on the App Store Get it on Google Play
Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on Instagram

Chatty Belle - The World's Largest Talking Cow

News
Neillsville/Greenwood/Loyal Is Cloverbelt Tournament Champs
Saturday, February 8th, 2014 -- 4:10 pm
Posted by Larry Hoeser, Sports Director


The Neillsville/Greenwood/Loyal wrestling team has won the Cloverbelt Conference Tournament Championship at Stanley-Boyd.

It's the 4th year in a row that Neillsville/Greenwood/Loyal has won the tournament.

Team Scores
1. Neillsville-Greenwood-Loyal 206.0
2. Stanley-Boyd/Owen-Withee 197.0
3. Cadott 131.0
4. Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek 128.5
5. Abby/Colby 99.5
6. Spencer 95.5
7. Regis 46.0

Individual Conference Champions:
106 - 1st Place - Skylar Barth of Neillsville-Greenwood-Loyal
113 - 1st Place - Ryan Ponick of Stanley-Boyd/Owen-Withee
120 - 1st Place - Austin Najbrt of Cadott
126 - 1st Place - Sage Sopa of Abby/Colby
132 - 1st Place - Jeremy Peterson of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
138 - 1st Place - Robert Csukker of Stanley-Boyd/Owen-Withee
145 - 1st Place - Mike Chadwick of Neillsville-Greenwood-Loyal - Mike is a 4-time conference champion
152 - 1st Place - Tyler Henke of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
160 - 1st Place - Ronny Ponick of Stanley-Boyd/Owen-Withee
170 - 1st Place - Jake Rueth of Neillsville-Greenwood-Loyal
182 - 1st Place - Cody Meyer of Abby/Colby
195 - 1st Place - Alex Knutson of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
220 - 1st Place - Nick Rueth of Neillsville-Greenwood-Loyal
285 - 1st Place - Sam Lobacz of Abby/Colby

Individual placings:
106 Results
Guaranteed Places
1st Place - Skylar Barth of Neillsville-Greenwood-Loyal
2nd Place - Alex Licht of Cadott
3rd Place - Jake Sonnentag of Stanley-Boyd/Owen-Withee
4th Place - Brenda Alcantar of Abby/Colby
113 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ryan Ponick of Stanley-Boyd/Owen-Withee
2nd Place - Brandon Pederson of Cadott
3rd Place - Kanyon Rachu of Neillsville-Greenwood-Loyal
120 Results
Guaranteed Places
1st Place - Austin Najbrt of Cadott
2nd Place - Sam Burzynski of Stanley-Boyd/Owen-Withee
3rd Place - Chase Pecha of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
4th Place - Kyle Gurney of Neillsville-Greenwood-Loyal
126 Results
Guaranteed Places
1st Place - Sage Sopa of Abby/Colby
2nd Place - Derek Nielsen of Neillsville-Greenwood-Loyal
3rd Place - Brett Benson of Stanley-Boyd/Owen-Withee
4th Place - Tyler Gillett of Cadott
5th Place - Joe Zamora of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
6th Place - Austin Post of Spencer
7th Place - Sam Johnson of Regis
132 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jeremy Peterson of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
2nd Place - Stetson Rueth of Neillsville-Greenwood-Loyal
3rd Place - Tony Borowski of Stanley-Boyd/Owen-Withee
4th Place - Dylan Schubert of Spencer
5th Place - Wyatt Cote of Cadott
6th Place - Joe Larson of Regis
7th Place - Cody Rodman of Abby/Colby
138 Results
Guaranteed Places
1st Place - Robert Csukker of Stanley-Boyd/Owen-Withee
2nd Place - Morgan Malm of Neillsville-Greenwood-Loyal
3rd Place - Daniel Wilke of Spencer
4th Place - Tom Carlson of Abby/Colby
5th Place - Caden Harvey of Cadott
6th Place - Andrew Haselwander of Regis
145 Results
Guaranteed Places
1st Place - Mike Chadwick of Neillsville-Greenwood-Loyal
2nd Place - Dylan Vitense of Cadott
3rd Place - Tim Bauer of Spencer
4th Place - Brandon Nitz of Stanley-Boyd/Owen-Withee
5th Place - Ben Gibboney of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
6th Place - Ryan Job of Regis
7th Place - Brock Halopka of Abby/Colby
152 Results
Guaranteed Places
1st Place - Tyler Henke of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
2nd Place - Trevor Ackman of Spencer
3rd Place - Ben Anding of Neillsville-Greenwood-Loyal
4th Place - Chance Ciolkosz of Stanley-Boyd/Owen-Withee
5th Place - Mark King of Cadott
6th Place - Ray Carslon of Abby/Colby
7th Place - Reece Kaldor of Regis
160 Results
Guaranteed Places
1st Place - Ronny Ponick of Stanley-Boyd/Owen-Withee
2nd Place - Othayun Smith of Neillsville-Greenwood-Loyal
3rd Place - Brad Ritger of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
4th Place - Collin Stuttgen of Abby/Colby
5th Place - Mitchell Johnson of Cadott
6th Place - Sean Jordan of Regis
7th Place - Hunter Hildebrandt of Spencer
170 Results
Guaranteed Places
1st Place - Jake Rueth of Neillsville-Greenwood-Loyal
2nd Place - Dakota Steinke of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
3rd Place - Jeremy Moffitt of Stanley-Boyd/Owen-Withee
4th Place - Austin Day of Spencer
5th Place - Brayden Bowe of Cadott
6th Place - Austin Abts of Regis
182 Results
Guaranteed Places
1st Place - Cody Meyer of Abby/Colby
2nd Place - Zach Schneider of Spencer
3rd Place - Jeffrey Breaker of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
4th Place - Andrew Buchanan of Neillsville-Greenwood-Loyal
5th Place - Sean Lokken of Regis
6th Place - Deontae Heuer of Stanley-Boyd/Owen-Withee
7th Place - Tommy Kulesa of Cadott
195 Results
Guaranteed Places
1st Place - Alex Knutson of Osseo-Fairchil-Augusta-Altoona-Fall Creek
2nd Place - Austin Burzynski of Stanley-Boyd/Owen-Withee
3rd Place - Jake Gilbertson of Regis
4th Place - Sam Baumgartner of Neillsville-Greenwood-Loyal
5th Place - Jacob Krebsbach of Abby/Colby
220 Results
Guaranteed Places
1st Place - Nick Rueth of Neillsville-Greenwood-Loyal
2nd Place - Cole Hanson of Cadott
3rd Place - Max Johnson of Spencer
4th Place - Quintin Melville of Stanley-Boyd/Owen-Withee
285 Results
Guaranteed Places
1st Place - Sam Lobacz of Abby/Colby
2nd Place - Eric Bentler of Stanley-Boyd/Owen-Withee
3rd Place - Anthony Peplinsky of Neillsville-Greenwood-Loyal



Copyright © 2014 CWBRadio.com | Privacy Policy | Terms of Use