Follow us on Twitter Follow us on Facebook Follow us on Instagram

Chatty Belle - The World's Largest Talking Cow

Click here for Stock Market Info



Radar by AccuWeather
GET FORECAST

Northern Indoor Comfort Systems

Clark County Humane Society - Lost & Found

Recent News
Greenwood And Stanley-Boyd Volleyball Regional Champs
Sunday, October 27th, 2013 -- 11:00 am
Posted by Larry Hoeser, Sports Director


The Greenwood and Stanley-Boyd girls volleyball teams are among several area teams advancing to Sectionals on Thursday.

Area Regional Final Results From Saturday:

WIAA PLAYOFFS
All matches at 7 p.m.
Division 1
Marshfield Sectional
Saturday’s Regional Finals
(1) Chippewa Falls def. (cool.gif Hudson 25-13, 25-17, 25-17.
(5) Merrill def. (4) Marshfield 21-15, 25-18, 25-22, 25-21.
(6) North def. (3) Stevens Point 25-16, 23-25, 17-25, 25-17, 15-13.
(2) Wausau East def. (7) D.C. Everest 24-26, 25-19, 25-20, 25-11.
Thursday’s Sectional Semifinals
(1) Chippewa Falls vs. (5) Merrill at Wausau West, 6 p.m.
(6) North vs. (2) Wausau East at Wausau West, 8 p.m.

Division 2
MOSINEE SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(3) Rice Lake def. (1) Barron 25-17, 31-29, 25-20.
(1) Osceola def. (2) New Richmond 27-25, 25-15, 18-25, 23-25, 15-8.
(2) Altoona def. (1) West Salem 18-25, 25-17, 25-22, 25-13.
(1) Tomahawk def. (3) Wittenberg-Birnamwood 25-21, 25-13, 25-12
Thursday’s Sectional Semifinals
(3) Rice Lake at (1) Osceola, 7 p.m.
(2) Altoona vs. (1) Tomahawk at Antigo, 7 p.m.

DIVISION 3
DURAND SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(1) Regis def. (4) Fall Creek 25-10, 25-13, 25-22.
(3) Arcadia def. (7) Elk Mound 25-14, 25-9, 25-7.
(3) Grantsburg def. (1) Webster 19-25, 14-25, 25-19, 25-15, 16-14.
(2) Cameron def. (1) Bloomer 25-16, 25-20, 25-12.
Thursday’s Sectional Semifinals
(1) Regis at (3) Arcadia, 7 p.m.
(3) Grantsburg at (2) Cameron, 7 p.m.
AUBURNDALE SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(5) Auburndale def. (1) Athens 25-19, 17-25, 20-25, 25-21, 16-14.
(3) Stanley-Boyd def. (2) Marathon 25-19, 25-23, 15-25, 26-24.
(2) Oconto def. (1) Coleman 25-15, 25-23, 25-19.
(1) Oshkosh Lourdes def. (3) St. Mary Central 25-19, 25-17, 25-17.
Thursday’s Sectional Semifinals
(5) Auburndale vs. (3) Stanley-Boyd at Abbotsford, 7 p.m.
(2) Oconto vs. (1) Oshkosh Lourdes at Crivitz, 7 p.m.

DIVISION 4
LUCK SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(1) Luck def. (4) Turtle Lake 25-9, 25-14, 25-19.
(2) Clayton def. (3) McDonell 25-13, 23-25, 25-17, 21-25, 15-3.
(1) Mellen def. (5) Siren 25-11, 25-22, 25-17.
(3) Washburn def. (7) Shell Lake 25-15, 25-18, 25-14.
Thursday’s Sectional Semifinals
(1) Luck at (2) Clayton, 7 p.m.
(1) Mellen vs. (3) Washburn at Shell Lake, 7 p.m.
LUTHER SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(1) Cochrane-Fountain City def. (2) Gilmanton 25-6, 20-25, 25-7, 25-14.
(1) Hillsboro def. (2) Wonewoc-Center 17-25, 25-14, 21-25, 27-25, 15-11.
(1) North Crawford def. (4) Barneveld 14-25,25-13, 25-19, 23-25, 15-11.
(1) Potosi def. (2) Belmont 25-14, 21-25, 25-19, 22-25, 18-16.
Thursday’s Sectional Semifinals
(1) Hillsboro at (1) Cochrane-Fountain City, 7 p.m.
(1) North Crawford vs. (1) Potosi at Skullsburg, 7p.m.
MARATHON SECTIONAL
Saturday’s Regional Finals
(1) Wausau Newman def. (4) Owen-Withee 25-20, 25-6, 25-14.
(2) Greenwood def. (6) Pittsville 25-12, 25-22, 25-19.
(2) Pembine/Goodman def. (1) Florence 24-26, 17-25, 25-21, 25-9, 15-12.
(1) Suring def. (2) Gillett 25-11, 26-24, 25-8.
Thursday’s Sectional Semifinals
(1) Wausau Newman vs. (2) Greenwood at Marion, 7 p.m.
(2) Pembine/Goodman vs. (1) Suring at Gillett. 7 p.m.




WRN Headlines
Russell Wilson files for divorce
Packers open against defending champs in prime time
Sykes will return to UW-Green Bay
UW moves to improve safety for Bangladeshi workers
Statewide tornado drill set for Thursday


VIEW OUR ARCHIVE



OBITUARIES

Gross Auto Group - Over 300 vehicles at grossauto.com
OVER 300 VEHICLES at grossauto.com

Click here for BIG SAVINGS





Copyright © 2014 CWBRadio.com | Privacy Policy | Terms of Use
Website by SchillerMedia.com